The Wizardring World
Dobro došli na Hogwarts!

Ovo je forum utemeljen na knjigama i filmovima o mladom čarobnjaku Harryju Potteru. Ovaj forum nudi fantastičan te veoma realističan RPG! To znači da možete doživjeti pravi život čarobnjaka ili vještice, tj. da možete pohađati poznatu školu Hogwarts, a poslije toga možete se zaposliti kao profesor na Hogwartsu ili možda u Ministarstvu magije, izboru nema kraja...
Ako se još niste uvjerili u čari ovoga foruma, onda se registrirajte, uvjerite da je sve ovo istina te se, što je najvažnije, dobro zabavite!
The Wizardring World
Dobro došli na Hogwarts!

Ovo je forum utemeljen na knjigama i filmovima o mladom čarobnjaku Harryju Potteru. Ovaj forum nudi fantastičan te veoma realističan RPG! To znači da možete doživjeti pravi život čarobnjaka ili vještice, tj. da možete pohađati poznatu školu Hogwarts, a poslije toga možete se zaposliti kao profesor na Hogwartsu ili možda u Ministarstvu magije, izboru nema kraja...
Ako se još niste uvjerili u čari ovoga foruma, onda se registrirajte, uvjerite da je sve ovo istina te se, što je najvažnije, dobro zabavite!
The Wizardring World
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
Početna stranicaPortalLatest imagesPretraľnikRegistracijaLogin

 

 Učionica za drugu godinu

Go down 
Autor/icaPoruka
Ema Riddle
Profesorica astronomije i povijesti magije
Ema Riddle


Broj postova : 126

Info o vještici/čarobnjaku
Posebne vještine:
Poznavanj magije:
Učionica za drugu godinu Left_bar_bleue100/100Učionica za drugu godinu Empty_bar_bleue  (100/100)
Novci:
Učionica za drugu godinu Left_bar_bleue1895/30000Učionica za drugu godinu Empty_bar_bleue  (1895/30000)

Učionica za drugu godinu Empty
PostajNaslov: Učionica za drugu godinu   Učionica za drugu godinu Emptyčet oľu 31, 2011 3:20 pm

Učionica za drugu godinu 400px-Astronomy_classroom
[Vrh] Go down
Ema Riddle
Profesorica astronomije i povijesti magije
Ema Riddle


Broj postova : 126

Info o vještici/čarobnjaku
Posebne vještine:
Poznavanj magije:
Učionica za drugu godinu Left_bar_bleue100/100Učionica za drugu godinu Empty_bar_bleue  (100/100)
Novci:
Učionica za drugu godinu Left_bar_bleue1895/30000Učionica za drugu godinu Empty_bar_bleue  (1895/30000)

Učionica za drugu godinu Empty
PostajNaslov: Re: Učionica za drugu godinu   Učionica za drugu godinu Emptysri tra 06, 2011 9:07 pm

'Zdravo svima,ja sam vaša nova profesorica Ema Riddle i predavaću vam astronomiju..Od vas očekujem rad,disciplinu,aktivnost na času,rađenje domaćih zadataka.Ocjenjujem prema zaslugama.Da ne gubimo vrijeme krenimo s predavanjem.
Najprije ćemo ponoviti malo o tome šta je to astronomija.Znači astronomija je nauka koja se bavi proučavanjem svemira,nebeskih tjela i svega onoga što se nalazi vn Zemlje i njene atmosfere.Učili ste i o tome šta je Sunčev sistem tj.Sunčev sistem je područje u svemiru koje čini barem jedna zvijezda i objekti koji se kreću u određenoj orbiti oko te zvijezde. Ti objekti mogu biti: asteroidi, komete, prirodni sateliti, planete slično.I da još ponovimo o zvijezdama.Zvijezda je nebesko tijelo koji se sastoji od velike količine plina, većinom vodika.To bi bilo ukratko o tome šta ste radili prošle godine,a sada da krenemo sa novim.Danas učimo o astronomskim pomagalima.Astronomska pomagala su predmeti koji nam pomažu u astronomskom istraživanju.Neka od astronomskih pomagala su:
* Teleskop
* Računalo
* Zvjezdane karte
* Astro fotografija
* Opservatorij
* Radio teleskop
* Interferometar
* Spektroskop
Svi od ovih pomagala su jako važni u astronomskom istraživanju ali ipak najvažniji je teleskop.Teleskop je jedan od najvažnijih astronomskih optičkih instrumenata. Teleskop skuplja i fokusira svjetlost i prikazuje uvećanu sliku vrlo udaljenih objekata. Pomoću njega možemo vidjeti i snimiti slike objekata koji su previše udaljeni, premaleni ili slabijeg sjaja nego što inače možemo vidjeti.Prvi teleskop po konstrukciji istovjetan dalekozoru načinio je Galileo Galilei početkom 17. stoljeća: 1609. godine
[Vrh] Go down
Ema Riddle
Profesorica astronomije i povijesti magije
Ema Riddle


Broj postova : 126

Info o vještici/čarobnjaku
Posebne vještine:
Poznavanj magije:
Učionica za drugu godinu Left_bar_bleue100/100Učionica za drugu godinu Empty_bar_bleue  (100/100)
Novci:
Učionica za drugu godinu Left_bar_bleue1895/30000Učionica za drugu godinu Empty_bar_bleue  (1895/30000)

Učionica za drugu godinu Empty
PostajNaslov: Re: Učionica za drugu godinu   Učionica za drugu godinu Emptyned tra 10, 2011 7:35 pm

Dok sam ulazila u učionicu izvinjavala sam se što kasnim.Bila mi je to navika.Učenici su me pozdravili,a ja sam smiješkom na licu rekla krenimo s novom lekcijom.
Danas radimo poznate astronome.Prvo ćemo ih nabrojati i reći o najznačajnijim po nešto.
Poznati astonomi su:
- Tycho Brache
- al-Farghani
- Galileo Galilei
- Edmond Halley
- Wilhelm Herschel
- Edwin Hubble
- Johannes Kepler
- Omar Khayyam
- Nikola Kopernik
- Korado Korlević
- Oton Kučera
- Pierre-Simon Laplace
- Isaac Newton
- Ptolemey
- Vladis Vujnović
Tycho Brahe je najveći astronom-praktičar u povijesti. Tokom 20 godina svaku večer je provodio zabilježavajući položaje zvijezda. Uz pomoć njegovog rada Johannes Kepler je pokazao da se planeti gibaju po elipsama, a ne kružnicama.
Abu 'l-Abbas Ahmad ibn Muhammad ibn Kathir al-Farghani (arapsko pismo: أبو العبّاس أحمد بن محمد بن كثير الفرغاني , na Zapadu isto poznat kao Alfraganus) poznati astronom koji je radio za kalife Abasid u 9. stoljeću. Poznat po tome što je bio jedan od znanstvenika koji su uspjeli izmjeriti promjer Zemlje. Njegova djela koja su bila prevedena na latinski imala su veliki utjecaj na astronomiju sve do 12. stoljeća.
Galileo Galilej pronašao je zakone slobodnog pada tijela i postavio jednadžbe kosoga hitca, prvi uveo eksperimentalnu metodu i matematičko formuliranje fizikalnih zakona, te na taj način postavio temelje klasične fizike.
Kopernikov ili heliocentrični sustav svijeta zasniva se na tvrdnjama da se Zemlja okreće oko svoje osi i da kruži oko Sunca. Ove tvrdnje su uskoro bile prihvaćene u znanstvenim krugovima, ali su ujedno uzrokovale uzbunu u crkvenim krugovima, pa je papa 1616. ovo Kopernikovo djelo zabranio, tj. stavio na index, sve do 1822. godine.
-Kako vas nebi zamarala s ostalim poznatim astronomima ja sam rekla po nešto o ovim samo najznačajnijih,a o ostalima ćemo kasnije govoriti.
To bi bilo sve za danas,učite da nebiste zaostajali s gradivom,vidimo se sljedeći sat.Za domaći 'Moja omiljena planeta'
[Vrh] Go down
Ema Riddle
Profesorica astronomije i povijesti magije
Ema Riddle


Broj postova : 126

Info o vještici/čarobnjaku
Posebne vještine:
Poznavanj magije:
Učionica za drugu godinu Left_bar_bleue100/100Učionica za drugu godinu Empty_bar_bleue  (100/100)
Novci:
Učionica za drugu godinu Left_bar_bleue1895/30000Učionica za drugu godinu Empty_bar_bleue  (1895/30000)

Učionica za drugu godinu Empty
PostajNaslov: Re: Učionica za drugu godinu   Učionica za drugu godinu Emptyned tra 10, 2011 7:55 pm

'Zdravo svima'-rekla sam i sjela.Nisam se osjećala baš najbolje pa sam željela da požurimo s lekcijom.Danas radimo jednu po meni laganu lekciju.Tačnije danas radimo 'Sunce'
Sunce je središnja zvijezda našeg planetarnog sistema - Sunčevog sistema. Osim Zemlje i drugih planeta, oko Sunca kruže i asteroidi, komete, meteori, transneptunski objekti u Kuiperovom pojasu i čestice prašine.Sunce je zvijezda glavnog niza, spektralnog tipa G2, što znači da je nešto veća i toplija od prosječne zvijezde, ali nedovoljno velika da bi pripadala tzv. "divovima". Životni vijek zvijezda ovog spektralnog tipa je oko 10 milijardi godina, a budući da je Sunce staro oko 5 milijardi godina, nalazi se u sredini svog životnog ciklusa.
U središtu Sunca u termonuklearnim reakcijama (nuklearna fuzija) vodonik se pretvara u helijum. Svake sekunde u nuklearnim reakcijama učestvuje 3,8×1038 protona (hidrogenovih jezgri). Oslobođena energija biva izračena sa sunčeve površine u obliku elektromagnetskog zračenja i neutrina, te manjim dijelom kao kinetička i toplotna energija čestica Sunčevog vjetra i energija Sunčevog magnetskog polja.
Zbog ekstremno visokih temperatura, materija je u obliku plazme. Posljedica toga je da Sunce ne rotira kao čvrsto tijelo. Brzina rotacije je veća na ekvatoru, nego u blizini polova, zbog čega dolazi do iskrivljenja silnica magnetskog polja, erupcija plina sa Sunčeve površine i stvaranja Sunčevih pjega i prominencija (protuberanci). Ove pojave nazivamo Sunčevom aktivnošću.
-Osnovni podaci:
Prečnik 1 392 000 km
Masa 1,9891 x 1030 kg
Prosječna gustoća 1,411 g/cm3
Površinska temperatura 5780 K 5500 C
Vrijeme obilaska oko središta galaktike 2,2 x 108 godina
-Hemijski sastav:
Vodonik 73,46 %
Helijum 24,58 %
Kiseonik 0,77 %
Karbon 0,29 %
Željezo 0,16 %
Neon 0,12 %
Dušik 0,09 %
Silicijum 0,07 %
Magnezijum 0,05 %
Sumpor 0,04 %
To bi bilo sve za danas.Dobro naučite sve lekcije jer sljedeći sat imate test.
[Vrh] Go down
Ema Riddle
Profesorica astronomije i povijesti magije
Ema Riddle


Broj postova : 126

Info o vještici/čarobnjaku
Posebne vještine:
Poznavanj magije:
Učionica za drugu godinu Left_bar_bleue100/100Učionica za drugu godinu Empty_bar_bleue  (100/100)
Novci:
Učionica za drugu godinu Left_bar_bleue1895/30000Učionica za drugu godinu Empty_bar_bleue  (1895/30000)

Učionica za drugu godinu Empty
PostajNaslov: Re: Učionica za drugu godinu   Učionica za drugu godinu Emptyčet tra 14, 2011 6:40 pm

Test

1.Šta je astronomija?
2.Šta je Sunčev sustav?
3.Koja su najvažnija astonomska pomagala?
4.Nabroj neke poznate astronome i reci mi nešto o Nikoli Koperniku!
5.Šta je Sunce?
6.Reci mi o Suncu najbitnije podatke i hemijski sastav!


Test šaljete meni na PM!.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Učionica za drugu godinu Empty
PostajNaslov: Re: Učionica za drugu godinu   Učionica za drugu godinu Empty

[Vrh] Go down
 
Učionica za drugu godinu
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Učionica za prvu godinu.
» Učionica za prvu godinu.
» Učionica za drugu godinu.
» Učionica za drugu godinu.
» Učionica za prvu godinu.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
The Wizardring World :: Astronomija.-
Forum(o)Bir: